homeBieganieArtykuły

Zapisz się na Foot ID!

Gait-pronation(foot-id)_large
FOOT ID Twoja osobista 3-wymiarowa analiza stóp

Wielu biegaczy doskonale wie, jak budować formę, planować treningi, kontrolować dietę, ale nie zna budowy swojej stopy, co okazuje się jest niezbędne do prawidłowego doboru butów do biegania. ASICS opracował trójwymiarowy sposób skanowania i badania stopy FOOT ID, który pozwala precyzyjnie dobrać odpowiednie buty oraz poznać wszystkie wady biomechaniczne stopy każdego biegacza. Jeśli chcesz poznać swoje parametry, swoje FOOT ID, to już dziś zapisz się na badanie w Twojej okolicy. Dostępne lokalizacje badań znajdziesz na naszej stronie http://www.asics.pl/running/foot_id/

Odpowiednio dobrane buty to klucz do lepszych wyników. zdrowych stawów oraz... radości z biegania. Dotychczas biegacze i fachowcy zazwyczaj ograniczali się do wyznaczenia trzech typów wysokości podbicia. Ludzie z płaskostopiem lub z bardzo niskim podbiciem mają tendencję do nadpronacji - ich stopy za bardzo przesuwają się do wewnątrz w czasie wykonywania kroku. I przeciwnie, ludzie mający wysokie podbicie wykazują większe tendencje do supinacji, co znaczy, że ich stopy nie przesuwają się dostatecznie do zewnątrz podczas wykonywania kroku. Jeśli masz normalne podbicie, prawdopodobnie masz też normalną pronację. Ale pomiędzy tymi trzema typami istnieje wiele stanów pośrednich, których dotychczasowe proste testy nie wykrywały lub robiły to jedynie częściowo.

Opracowany przez firmę ASICS system FOOT ID, będący zestawem skanerów 3D, daje pełny obraz Twojej stopy i pozwala Ci dobrać odpowiedni model buta do biegania.  Każda faza badania pozwala na dokładny pomiar stopy krok po kroku.


Pomiary skanera dają bardzo precyzyjny obraz obu stóp – co do milimetra! Lekkie odchylenia w wymiarach prawej i lewej stopy są rzeczą normalną.
Skanery badają wiele punktów i ich zależności. Poniżej krótki opis parametrów, które są mierzone przez skanery FOOT ID.

Jak wygląda badanie krok po kroku?

1. Zanim włożysz stopę do urządzenia pomiarowego, musisz wypełnić ankietę i podać swoje dane: imię i nazwisko, wiek, wagę i wzrost.


2. Ekspert ASICS zaznaczy na Twojej stopie lewej i prawej 3 punkty. Pierwszy na głowie dalszej 5-tej kości śródstopia, na zewnętrznej krawędzi stopy. Drugi punkt położony najbardziej przyśrodkowo na głowie dalszej 1-szej kości śródstopia, na wewnętrznej części stopy. Trzecie oznaczenie umieszcza się na kości łódkowatej, czyli na grzbiecie stopy.


3. Kolejnym etapem jest skanowanie każdej stopy z osobna. Po tym procesie wyniki są przetwarzane i interpretowane przez system. Dzięki temu otrzymujemy gotową diagnozę ze wszystkimi wymiarami i trójwymiarowym rysunkiem każdej stopy. Dane są zachowywane na serwerach, więc nie trzeba za każdym razem powtarzać badania.

SERCEM  SYSTEMU jest specjalne urządzenie z systemem skanerów, do którego należy włożyć bosą stopę. Następnie dane są porównywane z bazą danych trójwymiarowych analiz stóp ASICS, zawierającą ponad 5000 danych pomiarowych z całej Europy.

4. Na bazie wykonanych pomiarów oraz obrazu stopy ze skanera z oferty ASICS dobierane jest odpowiednie obuwie dla osób neutralnych, pronatorów i supinatorów.
Przy doborze modelu zwraca się szczególną uwagę na wysokość podbicia (normalne, wysokie lub niskie). Szewskie kopyto to jakby model stopy stanowiący bazę, na której budowany jest but. Definiuje ono w sposób zasadniczy kształt i rozmiar buta. Dla każdego typu stóp i palców stóp, dla każdego rodzaju buta są inne szewskie kopyta. Od „A" - dla bardzo wąskich stóp, aż do „E" - dla stóp szerokich ponad przeciętną miarę.

Firma ASICS oferuje biegaczom specjalne modele, odpowiednio zaprojektowane do każdego kształtu stopy. Jeśli chcesz poznać swoje parametry, swoje FOOT ID, to już dziś zapisz się na badanie w Twojej okolicy. Dostępne lokalizacje badań znajdziesz na naszej stronie http://www.asics.pl/running/foot_id/

>