homeBieganieAmbasadorzy

Jan Frodeno

Jan_frodeno_2014_ironman_european_championship_frankfurt.jpeg_top
Triatlonista pochodzenia niemieckiego, Jan Frodeno, kojarzony jest głównie ze złotem, które wywalczył w 2008 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W kolekcji sukcesów niemiecki triatlonista ma też na koncie inne tytuły mistrzowskie: w 2004 roku wywalczył mistrzostwo Niemiec w kategorii juniorów do 23 lat, 3 lata później udało mu się zdobyć tytuł mistrza kraju w kategorii seniorów. W 2014 roku zajął pierwsze miejsce w rywalizacji Ironman 70.3 w Auckland.
Swoją przygodę ze sportem Frodeno rozpoczął w wieku 15 lat od pływania, które trenował w Republice Południowej Afryki. W 2000 roku zdecydował się sprawdzić swoje siły w trójboju. Pierwsze sukcesy skłoniły go do powrotu do Niemiec, gdzie znakomite wyniki osiągnięte w rywalizacji w Bundeslidze pozwoliły mu w 2002 roku zakwalifikować się do kadry reprezentacyjnej kraju. 

Wśród sukcesów Frodeno warto wymienić szóste miejsce wywalczone podczas Mistrzostw Świata w 2007 roku, a także pierwsze miejsce na podium podczas Mistrzostw Niemiec w tym samym roku. Ponadto w latach 2005 – 2008 Frodeno udało się ponadto wywalczyć kilkukrotnie drugie i trzecie miejsce w różnych turniejach Pucharu Świata. 

Niewątpliwie największym sukcesem Frodeno było złoto zdobyte podczas Letniej Olimpiady w Pekinie w 2008. Wygrana niemieckiego triatlonisty była ogromnym zaskoczeniem dla środowiska sportowego. Niemcowi udało się wyprzedzić prowadzącego Simona Whitfielda - mistrza olimpijskiego z 2000 roku, faworyta wyścigu – Simona Whitfielda podczas ostatnich sprintu. 

Kolejne lata kariery nie przyniosły sportowcowi większych sukcesów. Nie udało mu się stanąć na podium ani podczas Mistrzostw Świata w 2009 roku, ani rok później. Za każdym razem był blisko – zajmował 4 pozycję. W 2012 roku brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich – zaklasyfikowano go na 6 miejscu. 

W ostatnich latach Frodeno kojarzony jest głównie z rywalizacją Ironman 70.3. W 2013 roku zajął drugie miejsce podczas Mistrzostw Europy w Wiesbaden, rok później udało mu się zająć najwyższe miejsce na podium podczas mistrzostw w Auckland. 
>